Kansainvälinen NNKY
NNKY:n Maailmanliitto ja NNKY-liitto olivat mukana YK:n alaisen Naisten asema -toimikunnan (CSW) kokouksessa New Yorkissa 1.-12.3.2010.
Kokousuutisia voi lukea NNKY:n Maailmanliiton kotisivuilta www.worldywca.org.
*
Vuonna 2009 NNKY-liitto oli mukana Liberiassa järjestetyssä naisjohtajuuskonferenssissa 7.-8. maaliskuuta. NNKY järjesti paikallisille toimijoille ja yhteistyökumppaneille workshop-tyyppisen seminaarin omaisuuden- ja kiinteistönhallinnasta. Asiantuntijana seminaarissa oli NNKY-liiton pääsihteeri Pirjo-Liisa Penttinen.
Tarja Halonen kannusti naisaktiiveja Liberiassa9.3.2009 Uutisen julkaisija: Kirkon Ulkomaanapu Tasavallan presidentti Tarja Halonen osallistui Liberiassa kansainväliseen naisjohtajuuskonferenssiin ja tutustui samalla Kirkon Ulkomaanavun Naisten Pankin rahoittamiin hankkeisiin. Halonen tapasi naisjuristijärjestön ja naisyhdistyksen väkeä Bensonvillen kylässä.
Halonen muistutti, että sodan jälkeen yhteiskunta täytyy rakentaa uudelleen, ja siihen tarvitaan hyvää presidenttiä, parlamenttia ja hallintoa.
”Jokainen poliisi, opettaja, virkamies on samalla myös äiti tai isä, joka opettaa kotona lapsilleen oikean ja väärän eron. Voimme toimia samoin työssämme. Samojen sääntöjen pitää päteä kaikille yhteiskunnassa”, totesi Halonen.
Tukea naisten koulutukseen
Naisjohtajuuskonferenssissa koulutuksen merkitystä korostanut Halonen oli myös kiinnostunut Ulkomaanavun rahoittamasta, naisten ja tyttöjen koulutusta tukevasta hankkeesta. Naisyhdistykset harjoittavat yhteisöpohjaista yritystoimintaa, jonka tuotto käytetään tyttöjen ja naisten koulutukseen.
”Suomen hallituksen lisäksi myös tavalliset suomalaiset ovat aktiivisia, lahjoittavat rahaa ja ajattelevat teitä. Itsekin olen osakkeenomistaja Naisten Pankissa. Yhteistyötä tehdään monella tavalla; presidenttien kesken ja kehitysyhteistyöjärjestöjen kanssa”, Halonen korosti bensonvilleläisille pitämässään puheessa.
Sodassa tuhoutuneen Bensonvillen naistentalon korjaustyöt ovat alkamassa ja kiitokseksi vieraanvaraisuudesta presidentti lahjoitti taloon peltikaton.
Liberia yksi Kirkon Ulkomaanavun pääkohteista
Liberia on yksi Kirkon Ulkomaanavun pääkohdemaista lähivuosien ajan. Ulkomaanapu toteuttaa Liberiassa kahta temaattista ohjelmaa, joista toinen keskittyy naisten oikeuksien ja koulutuksen tukemiseen konfliktinjälkeisessä tilanteessa ja toinen toimeentulomahdollisuuksien parantamiseen ja monipuolistamiseen. Erityistä huomiota kiinnitetään sodanjälkeiseen tilanteeseen ja kansalaisyhteiskunnan vahvistamiseen. Ulkomaanapu on tukenut kehitysyhteistyöhankkeita Liberiassa vuodesta 1992 alkaen. Ulkomaanavulla on Liberiassa oma kenttätoimisto.
Tasavallan presidentti Tarja Halosen valtiovierailu Liberiaan liittyi Monroviassa 7.-8.3. järjestettyyn kansainväliseen naisjohtajuuskonferenssiin, jossa Halonen toimi kokouksen puheenjohtajana yhdessä Liberian presidentin Ellen Johnson-Sirleafin kanssa. Kansainvälisen naistenpäivän aikoihin sijoittunut konferenssi kokosi Liberiaan 400 korkean tason kansainvälistä osanottajaa keskustelemaan naisten asemasta ja naisjohtajuudesta. Konferenssin yleisteemana oli ”Naiset, rauha ja turvallisuus”.
*
Elisabeth Rehn on ollut ideoimassa konferenssi alusta lähtien ja oli sen keskeisiä suomalaisia toimijoita.
NNKY:n Maailmanliitto ja NNKY-liiton pääsihteeri Pirjo-Liisa Penttinen ovat olleet konferenssin ja sen oheisohjelman järjestelyissä mukana.
Liberian tapaamisen keskeinen asiakirja oli YK:n turvallisuus neuvoston päätöslauselma 1325. Se sisältää vaatimuksia naisten ja tyttöjen ihmisoikeuksien kunnioittamisesta yhteiskunnan eri alueilla.
|
 NNKY osallistui Liberian naisjohtajuuskonferenssiin järjestämällä seminaarin omaisuuden- ja kiinteistönhallinnasta, jossa pääpaino oli majoitus- ja ravitsemusalalla. Vastauksia etsittiin mm. Liberian NNKY:n matkustajakodin palveluihin, joita ei pystytä tarjoamaan, koska rakennuksen katto on rikki.
|